Igre u vojnodomoljubnom logoru. Scenarij vojno-domoljubne igre "Rame uz rame" materijala (5. razred) na temu

Vjerujem da se mladi čovjek zdravog tijela i duha, koji poznaje i voli kulturu svoje zemlje, njezinu herojsku prošlost, može uspješno socijalno prilagoditi. Za to je potrebno od 1. razreda odgajati poštovanje prema domovini Natjecanje ima vojno-primijenjeno usmjerenje, doprinosi razvoju osjećaja drugarstva, formiranju ispravne percepcije svrhe i uloge dječaka. kao branitelji domovine.

Prema rezultatima svakog natjecanja, ekipe se dodjeljuju Ordenima slave I, II stupnja. Važan atribut sportaša je sportski sat za hodanje, penjanje, plivanje, ronjenje, padobranstvo. Oni su uručeni pobjednicima.

Svrha natjecanja: poticanje domoljubnih osjećaja kod učenika.

Ciljevi natjecanja:

  • stjecanje vještina u vojno-primijenjenom smjeru;
  • manifestacija osobnih kvaliteta;
  • propaganda zdrav načinživot.

Dvorana je ukrašena plakatima s poslovicama: "Ako je vojska jaka, zemlja je nepobjediva", "Hrabri borac i na obuci i u borbi, bravo", "Biti u vojsci - služiti narodu" itd.; kuglice (plave, crvene, bijele). Uz zvukove vojnog marša, ekipe ulaze u dvoranu, formirajući redove.

Vodeći. Danas je poseban dan - slavimo Dan branitelja domovine. Proći će vrijeme, doći će naši dečki zamijeniti sadašnje vojnike naše Armije.

Kao budući vojnici i zapovjednici, od djetinjstva morate njegovati u sebi takve kvalitete kao što su sposobnost da budete prijatelji, držite svoju riječ, budete jaki, hrabri, plemeniti i ljubazni.

Danas predlažem našim dečkima da pokažu kako se pripremaju za buduću ulogu branitelja domovine.

Naše vojno sportsko natjecanje sastoji se od dva dijela.

Prvi dio: "Škola mladog borca".

Natjecanje se sastoji od vježbi za vježbanje. Moto je "Dobar u redovima, jak u borbi". (A. V. Suvorov).

Drugi dio: sportska natjecanja.

Moto je "Teško na treningu - lako u borbi". (A. V. Suvorov).

Vodeći predstavlja žiri.

Vodeći. Dječaci! Želim vam hrabre bitke i iskrene pobjede.

Glavni sudac natjecanja. Podnesite izvješće vođama odreda.

Glavni sudac. Budući vojnici! Čestitam vam Dan branitelja domovine!

djeca: Ura! Ura! Ura!

Vodeći. Djevojke su za vas pripremile čestitke.

Našoj svadljivoj polovici
Šaljemo naše čestitke.
Ima razloga za čestitke -
Bravo za branitelje zemlje!

Kada do vaših borbi
Gledamo promjene
Vjerujemo – Vašom pripremom
Uvijek ćemo čuvati državu!

Neka cvjeta ispod oka

Modrica plavo-ljubičasta
Teško je naučiti
Borba će biti puno lakša!

Prvi dio natjecanja. "Škola mladog borca".

Odredi provode vježbe uvježbavanja prema redoslijedu prioriteta.

Vodeći. Prvi dio natjecanja je završio, prijateljskim pljeskom ispraćamo dečke na pripreme za drugi dio.

Zvuči vojnički marš.

Dečki odlaze u svlačionice i presvlače se u sportske uniforme.

Vodeći. Zagonetke publici.

Prugasta košulja - prsluk.

Brodski kuhar - kuhati.

Radi na ključu - radio operater

Ne može se pregovarati - narudžba.

vojnički kaput - kaput.

Vojnička kuća - vojarne.

vojničke čarape - krpe za noge.

marinska kapa - kapa bez vrha.

Vodeći. Ekipe su spremne za drugi dio – sportsko natjecanje.

Pod sportskim hodom ekipe ulaze u dvoranu.

Vodeći. Riječ žirija. Objavljeni su rezultati prvog dijela natječaja.

Drugi dio natjecanja. Sportska natjecanja.

Vodeći.

"Ustati"

Nasuprot svake ekipe je gimnastička strunjača. Prvi član tima liježe na njega. Na komandu "Ustani" uzima ceradne čizme, omata noge krpama, obuva čizme, navlači kapu, baca mitraljez preko ramena i trči do okretnog stalka, trči oko njega i trči do cilja crta. Skida kapu, čizme, krpe za noge, strojnicu, predaje sljedećem sudioniku.

"Izvještaj u stožer"

Tijekom neprijateljstava, izvješće stožeru se dostavlja brzo.

Na znak, prvi sudionik stavlja torbu preko ramena, u kojoj se nalazi torba za prijavu, kapu i trči do okretnog stalka, trči oko njega, prenosi kapu i torbu sljedećem sudioniku.

"Brzo u rov"

Na 1m od startne linije dva pomoćnika stoje i drže obruč na koji je prišivena šuplja vreća. Na naredbu suca, kapetani momčadi trče do tunela, puze, trče do stožera, trče oko njega i vraćaju se na startnu liniju. Tako svaki sudionik obavlja zadatak.

"Prijenos strojeva"

Zapovjednici imaju puškomitraljez u rukama. Na znak, dodaju puškomitraljez preko glave sljedećem sudioniku. Sudionik ga predaje trećem i tako dalje. Ovaj trči s njim, staje naprijed i ponovno ga prenosi. Štafeta se nastavlja sve dok prvi ne ustane zapovjednik s strojnicom u rukama.

"Mladi izviđači"

Na podu su tri gimnastičke strunjače i na njima igle (granate) prema broju sudionika, jedan metar od strunjača je barijera, 4 metra od barijere je automobilska guma. Prvi sudionik puzi na trbuhu s pribadačima u ruci po strunjačama, preskače barijeru, baca pribadaču u gumu i trči u suprotnom smjeru. Taj zadatak izvode svi sudionici štafete.

"Patrone do prve linije"

Na podu ispred startne linije je kutija s "patronima". Prvi sudionik ima mitraljez na ramenu. Na znak, sudionik uzima kutiju, trči do gramofona, trči oko nje, u cilju predaje kutiju i strojnicu sljedećem sudioniku.

Vodeći. Vjerojatno znate da se ranjeni vojnik nikad ne ostavlja na bojnom polju. Pokažite nam kako možete izvesti vojnika s bojišta.

"Ranjeni vojnik"

2 sudionika drže nosila (gimnastičke palice s ušivenom tkaninom) s "borcem" - mekom igračkom s zavezanom glavom. Sudionici na zapovijed uzimaju nosila s "borcem" i nose ih do okretnog stalka i natrag.

"Pobjeda!"

Na pladnju su slova. Prvi s pištoljem na ramenu i u pokrivalu, uzimajući jedno slovo, trči do zida, pričvršćuje slovo i trči do cilja. To radi svaki član tima. Kao rezultat toga, na zidu bi se trebala pojaviti riječ "Pobjeda!".

Sumiranje rezultata natjecanja

Nakon prebrojavanja svih redova, sudačko vijeće objavljuje rezultate bitaka.

Nagrađivanje.

Djevojke u ruskim sarafanima donose slatke pite dječacima.

O meni: Volim poklanjati praznike djeci. Svi koji žele sudjelovati u mojim startovima. A naš prijateljski zajednički rad dovodi do činjenice da suparništvo postaje zajedničko. Najvažnije mi je da su djeca zdrava, vesela i da uživaju u sportu. Objavila je nastavno pomagalo "Dajte djeci odmor".

Vojno-sportska igra na terenu "Baci marš". Scenarij

Ciljevi i ciljevi:

Ojačati zdravlje djece na ekipnim prvenstvima;

Naučiti identificirati svoje individualne sposobnosti, usaditi želju za fizičkim samousavršavanjem;

Vojno-domoljubni odgoj djece;

Učiti zdravom načinu života u razigranoj sportskoj formi;

Razvijati kod djece zapažanje, domišljatost, snalažljivost i spretnost.

Trošenje vremena: 2 sata.

Mjesto: teritorij kampa.

Rekviziti: kreveti, zavoji, plastične boce od 1,5 litre napunjene vodom, drveni kolci, mreža za odbojku, zastave, mine, zračna puška, konop (20 m), sonde, plastične boce od 5 i 3 litre, kutija za tablete, granate, vreće sa šifrirana riječ...

Za sudjelovanje u igri, svaka momčad priprema tim - momčad od 9 najsportskijih dječaka (5 osoba) i djevojčica (3 osobe) i 1 savjetnik, bira kapetana. Sva djeca moraju imati liječničku dozvolu za sudjelovanje u igri. Kodeks oblačenja je sportski. Prije utakmice sportski instruktor okuplja kapetane i vodi ih rutom momčadi, objašnjavajući mjesto i pravila prolaska svake etape. Mape puta neće se izdavati divizijama, a sve rezultate obilježavaju suci koji stoje na etapama.

U dogovoreno vrijeme, odred stiže na mjesto lansiranja. Sudac otpreme svim dječacima (osim kapetana) daje plastičnu bocu od 1,5 litara napunjenu vodom i postavlja vojni zadatak odredu: dostaviti "vrijedan teret" do posljednjeg dijela marša. Ekipe počinju u intervalima od 5 minuta. Vrijeme se računa kao faza. Zadatak momčadi je proći sve faze u kratkom vremenu i osvojiti što manje kaznenih bodova.

Faze

1. Gat... Sudac daje u kupe 4 daske - šipke, dužine 2 m i širine 10 cm. Cijela ekipa stoji na 2 šipke. Zadatak momaka: hodati na udaljenosti od 6 m duž kreveta, prolazeći ih i bacajući ih naprijed. Za neuspjeh svakog igrača dodjeljuje se kazneni bod.

2. Previjanje... U ovoj fazi, sudac daje zavoje momčadi i traži da se zavoje 3 člana tima koji su bili ozlijeđeni u nozi, glavi i ramenu. Za svako pogrešno odijevanje dodjeljuju se 3 kaznena boda.

3. Skinner... Na šest nabijenih kočića sudac učvršćuje mrežu tako da njezina visina od tla ne prelazi 30 cm.Zadatak svakog člana ekipe je zavući se ispod mreže (duljine staze najmanje 5 m) kako je ne bi dodirnuo. Za svaki dodir dodjeljuje se kazneni bod.

4. Očni mjerač... U ovoj fazi sudac određuje točku koju označava na tlu. Zatim uzima 3 crvene zastavice i postavlja ih na različite udaljenosti od točke, mjeri je. Ekipa, nakon što je došla na pozornicu i stala na točku, mora reći koliko metara svakoj zastavi. Za grešku od 1 metar dosuđuje se kazneni bod.

5. Rastegnite mine... U ovoj fazi sudac postavlja deset mina (odsječeni vrh boce od 1,5 litara, na koji se pecanjem privezuje klin).

Na dno rudnika stavljaju se kamenčići ili se ulijeva voda. Udaljenost između prvog i posljednjeg poteza mora biti najmanje 20 m. Zadatak odreda je završiti etapu bez udaranja u mine. (Smatra se da je eksplodirala ako se prolije voda ili grmi kamenčići.) Za svaku eksplodiranu minu tim dobiva 3 kaznena boda.

Istezanje moje

6. Gađanje iz puške. Sudac u ovoj fazi puni zračnu pušku i dopušta svakom članu tima da izvede 1 hitac u metu ( plastične boce postavljen na udaljenosti od 15 m od mjesta gađanja). Kazneni bodovi dodjeljuju se za nerazbijene boce.

7. Transfer žrtve... U ovoj fazi sudac traži od momčadi da prebaci 2 člana tima s ozljedom noge. Za pogrešno rukovanje ili pad dodjeljuje se 5 kaznenih bodova.

8. Snajperist. Na udaljenosti od 80-90 cm od tla, sudac učvršćuje uže duljine 20 m - to je isti segment na kojem radi snajperist. Svatko tko se popne iznad užeta dobiva kazneni bod.

9. Minsko polje... Na pješčanoj platformi dužine 5 m i širine 3 m sudac zabode 10 plastičnih boca od 1,5 litara do dubine od 5 cm. Odred, koji dolazi na pozornicu, bira 3 sapera koji bi trebali otkriti mine za 4 minute. Za to im sudac daje drvene sonde s 10 cm dugim čeličnim šipkama pričvršćenim na kraju.Za svaku nenađenu minu dosuđuje se kazneni bod.

11. Točka... Sudac daje odjeljku granate (pola litre plastične boce s pijeskom). Zadatak svakog sudionika je granatom pogoditi kutiju za tablete (dječaci bacaju ležeći, djevojčice stoje). Za svaki promašaj, sudac momčadi dodjeljuje kazneni bod.

12. Dekodiranje. U posljednjoj fazi sudac daje timu paket s šifriranom riječju (lozinkom). Šifra se sastoji od skupa brojeva, na primjer 14.1.5.1.4.1.19.12.1.18. Ključ šifre je abeceda. Svaka znamenka je redni broj slova u abecedi - A - 1, B - 2, itd. Kao rezultat dekodiranja, dobiva se riječ (Madagaskar). Nakon što odjel pozove lozinku, sudac zaustavlja vrijeme i uzima vrijedan teret.

Anastazija
Scenarij vojno-domoljubne blagdanske igre "Jedan dan iz vojnog života" za učenike

Svrha ovog događaja:

Organizacija slobodnog vremena djece

Proslava dan branitelja domovine

(vojni sportovi igra se odvija u obliku putovanja kroz stanice)

Ciljevi događaja:

Odgoj domoljublja, ljubavi prema Domovina, poštovanje ruske vojske;

Razvoj mišljenja, mašte, spretnosti;

Uspostavljanje prijateljskih odnosa između djece i odraslih, privlačenje djelatnika sirotišta u organiziranje slobodnog vremena učenika.

Oprema i alati: računalo, zvučnici, ruska zastava, plakat i crteži vojna tema, tablice s nazivima postaja, trase, naljepnice dviju ekipa (zelene i plave hakki maramice, zavoji, škare, igle, kartice zadataka, samoljepljive zvjezdice.

Mjesto i vrijeme: KGBOU Sirotište 34, 22.02.2012

Ekipe sudionika: učenici 7-8 razreda

Nadglednik: Boroday A.V.

Napredak događaja

Dan branitelj domovine je odmor ne samo profesionalni vojnički ali i svi muškarci. Stoga, u ovom dan običaj je da se čestita i onima koji su služili vojsku i onima koji služe ovaj trenutak, i one koji će se s time suočiti u budućnosti.

Dobar poklon za dječake bio bi sportski odmor... Kako to najbolje organizirati za djecu da se ne samo natječu, već i nauče puno zanimljivosti o služenju vojnog roka? Kako u to uključiti djevojke?

pravila igre i sudionike

Na natjecanju sudjeluju zjenice 5-8 razreda, 6 osoba po timu. Djevojke se u određenim fazama ponašaju kao navijačice i asistentice.

Program natjecanja

Program odmor uključuje:

Svečano otvorenje vojno-domoljubna igra "Jedan dan iz vojnog života";

Sudionici prolaze kroz radne stanice igre;

Rezimirajući igre, nagrađivanje pobjednika i nagrađenih;

Organizacija igre

Početak igre

Fanfare idu, naredba se oglasi “Parada je ravnopravna! Pažnja "... Timovi su izgrađeni na svojim unaprijed određenim mjestima. Voditelji odreda predaju izvještaj sucu pred sudionicima.

Zapovjednikov izvještaj: Druže glavni sudac, ekipa (ime ekipe, naš moto (kažu moto, na vojno-domoljubna igra posvećena blagdanu Dan branitelja domovine, izgrađen. Vođa tima (PUNO IME.).

Pozdrav od vrhovnog zapovjednika:

23. veljače - Dan branitelja domovine... Naša igra posvećena je ovom značajnom danu. I sada, kao i u stara vremena, naša se vojska ponosi svojim pobjedama. Ona ima slavnu prošlost i, nadamo se, dostojnu budućnost. A budućnost naše vojske ste vi, naši današnji momci i djevojke. Snaga naše vojske ovisi o tome kako odrastete. Vama i svima prisutnima u ovoj dvorani čestitam nadolazeći Dan branitelja domovine.

Poravnanje sa zastavom (Zvuči himna Rusije)

Vojno-domoljubna igra “Jedan dan iz vojnog života”Proglašeno je otvorenim.

Voditelj Boroday A.V. predstavlja program odmor.

Izjednačite ekipe, na oprezu. I tako počinjemo. Danas to nije samo sportska dvorana, već vaše mjesto borbenih bitaka. Sastojat će se od tri runde.

1. Obilazak. "Sletanje na mjesto bitke", gdje ćete morati proći kroz stazu prepreka, dobiti i prikupiti kartu za daljnji prolaz igre.

2. Obilazak « Vojna obuka» - sukladno karti, prolaz stanica na kojima pokazujete svoje vojna obuka.

3. Obilazak "borbena bitka", gdje ćete pronaći završni test, u kojem ćete pokazati svoju borbenu moć i točnost.

Nakon toga počinje prvi dio. odmor, 1 krug - "Sletanje na mjesto bitaka"

Ekipe trebaju trčati duž klupe, proći kroz tunel u kojem se nalaze jedan od elemenata karte, nakon izlaska iz tunela, izvedite kotrljanje na strunjači, vratite se u tim i stavite gotov element karte na stolicu. Sljedeći sudionici ponavljaju ove korake. Nakon što prikupi sve elemente karte, tim prelazi na prikupljanje (mozaik) Nakon prikupljanja, kapetan diže ruku.

(nakon toga naredba pričvršćuje sve elemente karte trakom).

Nakon prikupljanja karte, timovi idu u drugi krug - « Vojna obuka» .

Stanica 1 - — Ustanite vojnici!

Inventar: sportski kratki oblik (kratke majice kratkih rukava).

Za igrače su pripremljeni kompleti sportske odjeće - nogometni dres, kratke hlače. Njihov zadatak na zapovijed "Ustati" stavite uniformu preko odjeće za 15 sekundi. Samo potpuno obučen i uredan smatra se da je izvršio zadatak. Za uredan izgled i dobrog držanja, učenicima se dodatno dodjeljuje 1 zvjezdica.

Stanica 2 - "Moždani napad"

Inventar: listovi papira i olovke.

Vježbajte: za određeno vrijeme imenovati vojne činove i vrste postrojbi. Ocjenjuje se broj i ispravnost naziva. Vrijeme za izvršavanje zadataka je 3-4 minute. Tim s najpotpunijim odgovorom dobiva 2 zvjezdice.

Za referencu:

Vrste oružanih snaga:

Zračne snage(Zračne snage)- jurišni borac, vojska, strateško zrakoplovstvo;

Mornarica(Mornarica)- površinski, podvodni;

Kopnene snage - tenkovske, topničke, inženjerijske, specijalne naz.

Vrsta trupa:

1. Svemirske snage.

2. Strateške raketne snage (strateške raketne snage).

3. Zračno-desantne trupe (zračne snage)

Vojni činovi :

privatnik, desetnik, mlađi narednik, narednik, stariji narednik, predradnik, mlađi zapovjednik, zapovjednik, viši zapovjednik, mlađi poručnik, poručnik, stariji poručnik, kapetan, bojnik, potpukovnik, pukovnik, general-bojnik, general-pukovnik, general pukovnik , general vojske.

Vrhovni vrhovni zapovjednik je predsjednik Rusije.

Stanica 3 - "medicinska jedinica"

Inventar: zavoji i vata.

Glavni sudac u stanici: medicinska sestra.

Vježbajte: na određeno vrijeme ekipa mora staviti pamučno-gazni zavoj na ruku, nogu, glavu. Ocjenjuje se ispravnost i točnost zadatka - od 2 do 4 zvjezdice.

Stanica 4- "na zastoju"

Glavni sudac u stanici:

Kviz

Za koga se samo kaže da griješi jednom? (Sapper)

Koje su se trupe povukle? (Konjica)

Kako se zovu tragovi ramena vojnički? (naramenice)

4. Što znači riječ ovan? (Izravan udar aviona, tenka, broda.)

5. Koje vrste noževa poznajete? (Mač, mač, mač, nož, bajunet, sablja.)

6. Koja godina se smatra godinom rođenje Crvene armije? (1918.).

7. Što ljekovita biljka koristi se za modrice i ogrebotine?

(Trputac)

8. Koje se šumske biljke ili njihov dio koriste za pripremu čaja?

(Lišće jagoda, malina, brusnica.)

9. Kako se zove tinejdžer - najmlađi mornar na brodu? (Kolibar)

10. Što je zajedničko stablu i pušci? (deblo.)

Stanica 5. "KPP"

Glavni sudac u stanici:

Djeca su pozvana da rade kao signalisti, koji uz pomoć ključa dešifriraju razne šifrograme u kojima se nalaze izvješća obavještajnih službenika.

Svaki tim dobiva karticu s šifriranjem i ključem. Za dodijeljeno vrijeme, tko će brže i točnije dekodirati.

Kartica 1.

25, 19, 1, 2, 3, 12, 6, 18, 20,

18, 12, 6, 3, 1, 15, 19, 4, 15, 17,

15,.22, 17, 1, 14, 31, 30, 19, 5, 3, 6,

16, 20, 25, 11, 9, 15, 5, 9, 14, 19, 1, 14, 11.

(Šifrirani tekst kartice: stožer u šumi, lijevo od planina, čuvan s dva topa, jedan tenk).

Kartica 2.

15, 22, 17, 1, 14, 1, 13, 15, 18, 19, 1

5, 3, 1, 19, 1, 14, 11, 1, 8, 1, 17, 6, 11, 15, 10,

18, 12, 6, 3, 1, 3, 15, 3, 17, 1, 4, 6, 15, 5, 9, 14,

(Šifrirani tekst kartice: straža mosta - dvije cisterne preko rijeke s lijeve strane, u klancu jedan tenk).

Šifra ključna kartica:

a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v x y z.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 23 24 25 26 27 28 29 30 31.

Treći krug "Trooperi u borbi"

Inventar: Baloni (16 kom, klizaljka (2 kom, pikado (2 kom, strunjače)) (2 kom.).

Vježbajte: Na znak, prvi sudionik liježe trbuhom na klizaljku i pokretima plivača "Stiže" na gimnastičku strunjaču, ostavlja klizaljku tamo, gdje ga čeka sudac. Sudionik izvodi kotrljanje na strunjači, prima dvije strelice i gađa balon koji visi na zidu, igrač ima dva pokušaja, zatim se kotrlja naprijed ili nazad na strunjači, liježe na klizaljku i vraća se ekipi koja vodi palicu na strunjaču. sljedeći sudionik, koji nastavlja igru. Na kraju natjecanja se zbrajaju rezultati. Ekipa koja prva dođe na cilj dobiva 2 zvjezdice, za svake dvije oborene lopte po jednu dodatnu zvjezdicu.

Nakon završne faze formiraju se timovi. Glavni sudac zapovijeda:

Budite jednaki, na oprezu! Molim kapetane da predaju karte za prolazak etapa.

Karte sa zvjezdicama se dijele žiriju koji zbraja rezultate dok glavni sudac govori završnu riječ.

Tako je naša današnja utakmica došla do završne faze. Danas ste u ovoj dvorani pokazali i pokazali svoju borbenu moć i hrabrost. Svi vi kao jedan odred, kao jedna zbijena ekipa prošli ste sve naše testove igre... Sumirati igre, slatke nagrade i vojska igre se dodjeljuju pobjednicima i sudionicima igre.

Izjednačite ekipe, na oprezu. Igra « Jedan dan iz vojnog života» proglašavam zatvorenim." Svim sudionicima i prisutnima u ovoj dvorani čestitam Dan branitelja domovine (pljesak).

Organizirana njega uz odmor.

Kako usaditi domoljublje u današnju mladež? Ovo pitanje danas zbunjuje ne samo državne strukture, ali i sve ljude kojima sudbina naše zemlje nije ravnodušna, jer domoljublje je temelj jake države.

Nakon uništenja sovjetskog sustava ideološkog i moralnog odgoja, u Rusiji je odrasla cijela generacija bez duhovnih i moralnih ideja i osjećaja domoljublja. Među mladima sve su uočljivije manifestacije ravnodušnosti, agresije i nepoštovanja prema državi. Pada prestiž služenja vojnog roka i vojske u cjelini.

Stoga je od vitalnog značaja za državu da u našem društvu oživi istinsko domoljublje koje se izražava u ljubavi prema našoj domovini, odanosti njoj, ponosu na njezinu prošlost i sadašnjost, težnji i spremnosti da je brani.

U tu svrhu danas se provodi masovni domoljubni rad s mladima, u kojem ne samo državne strukture, nego i društveni pokreti i organizacija.

Kao i do sada, vodeću ulogu u formiranju domoljubne svijesti adolescenata imaju škole i druge obrazovne ustanove. A tijekom ljetnih praznika dječji kampovi uključeni su u domoljubni odgoj djece i adolescenata.

Danas se u našoj zemlji organiziraju brojni specijalizirani kampovi za sportsko, obrambeno i vojnodomoljubno usmjerenje. Oni su nedvojbeno jedan od najuspješnijih oblika pripreme adolescenata za obranu domovine, odgoja građanstva i domoljublja te formiranja temelja zdravog načina života. Život u takvom kampu je što je moguće bliži vojnim uvjetima, velika se pažnja posvećuje tjelesnom odgoju, sportu, kao i proučavanju osnova vojne službe u ruskoj vojsci. Sama atmosfera logora doprinosi razvoju kod adolescenata onih osobina koje su potrebne budućim vojnicima. Svrha vojno-domoljubnih logora je formiranje u mlađoj generaciji ideja služenja domovini i njezinoj oružanoj obrani, poticanje osjećaja ponosa na rusko oružje, poštovanje prema njemu. vojna povijest, traženje vojne službe.

Vojno-domoljubni odgoj dio je obrazovnog sustava i mnogih zdravstvenih kampova koji u svoje programe uključuju domoljubna događanja (paravojne igre, izletničke rute na mjesta bitaka, događanja posvećena nezaboravnim datumima vojne povijesti).

Primjerice, u dječjem pustolovnom kampu „Otok heroja“ u svakoj smjeni održava se Dan sjećanja. Ova tradicija je povezana s činjenicom da se logor nalazi na teritoriju regije Demyansk, gdje je tijekom Velikog Domovinski rat vodile su se žestoke borbe. Kako bi se djeca prisjetila velike prošlosti svoje domovine, u fascinantnom i pristupačnom obliku upoznaju se sa stranicama vojne povijesti.

U svakoj smjeni Spomendan se održava na poseban način. Organiziraju se paravojne igre, kao što su "Zarnitsa" ili "Saboteurs", momci posjećuju muzeje, vojne grobove, sastaju se s predstavnicima tragačkog odreda, pa čak i odlaze na iskopavanja u vojnom kamionu ili gusjeničnom terenskom vozilu. Na ovaj dan svakako održite tematski koncert.

Spomen dani nikada ne prolaze formalno, događaji ovog dana dirnu u dušu svakog djeteta. Dečki napominju da istodobno doživljavaju osjećaj tuge za mrtvima i osjećaj ponosa na podvig svog naroda. Ovo je najdirljiviji, najtužniji i ujedno najsvečaniji dan smjene.

Ove godine pokrenut je projekt "Otok heroja". novi program- vojnopovijesna rekonstrukcija. Ovaj program je za one koji žele saznati više o tragičnim i zanimljivim stranicama života svoje zemlje, koji žele na sebi isprobati kako je ići protiv neprijateljskog odreda u tunici, kacigi, ceradnim čizmama i s PCA u njihovim rukama. Vojnopovijesna rekonstrukcija je predmetna lekcija iz povijesti koja se odvija u okruženju bliskom stvarnom. Suvremenim dječacima i djevojčicama pruža se prilika da jednog dana žive onako kako su ljudi živjeli u ratnim godinama i dožive ono što su doživjeli vojnici Velikog Domovinskog rata.

Upravo takvi programi pomažu mlađoj generaciji da bolje upoznaju herojske stranice povijesti svoje zemlje, budu ponosni na podvige naših djedova i pradjedova, njeguju poštovanje prema vojsci i spremnost na obranu svoje domovine, što znači da budu pravi domoljubi svoje zemlje.

Ovaj dan se može podijeliti u nekoliko faza:

1. Potražite banner.

2. Vojno-športske štafete.

3. Razgledanje zgrade i pjesama.

4. Izdavanje borbenog lista.

5. Zastoj vojnika.

Ako je kamp izvan grada, tada se navečer prethodnog dana uvodi “vanredno stanje” na području kampa: diskoteka završava ranije, djeca ne smiju hodati jedno po jedno itd. Djeca idu ranije spavati jer ujutro će ustati ranije uz zvuk buke. Nakon ustajanja, djeca se okupljaju na liniji (procjenjuje se koji će odred doći ranije), obavještavaju ih da je počela utakmica "Zarnica", zapovjednici odreda dobivaju šifrirane bilješke i kreću u potragu za transparentom.

Ako je kamp školski, tada se ujutro djeca okupljaju kod ravnala i obavještavaju ih o početku igre "Zarnitsa". Sve ostale faze u školskim i seoskim kampovima su iste.

Nakon povratka odreda koji su krenuli u potragu za transparentom, čekaju ih u "stožeru". Važno je da djeca uz transparent ponesu i sve šifrirane bilješke. Djeci je potrebno unaprijed objasniti da ne mogu voditi bilješke iz drugih cjelina. Naravno, samo jedan odred može donijeti transparent, za to dobiva dodatnih 10 bodova, ostali sastavi se ocjenjuju kada su došli u "stožer", a broj bilješki (ako su sve bilješke prikupljene, ovaj iznosi 5 bodova).

Zatim počinju vojno-sportske štafete.

Djeca prolaze kroz nekoliko faza, svaka se faza procjenjuje s 5 bodova. Sve jedinice dolaze na etape u skladu sa svojim rutnim listom.

Mogu se predložiti sljedeći koraci:

1. Tjelesni trening:

1) U ovoj fazi djevojčice rade sklekove, dječaci zgibove. (Oni biraju najveći rezultat u odredu i unose ga u list rute.)

2) Trčanje - 100 metara. (Cijeli tim može trčati; najbolje i najgore vrijeme se uzima u obzir, ili možete birati između 5 dječaka i 5 djevojčica.)

3) Bacanje granata. (5 dječaka i 5 djevojčica se biraju iz eskadrile.)

Možete ocijeniti na različite načine:

Najbolji rezultat u momčadi;

Po zbroju rezultata cijele ekipe.

4) Shuttle run. (Uzmite u obzir ukupno vrijeme ekipe.)

5) Skok u dalj. (Uzmite u obzir ukupni rezultat momčadi i najbolji skok.)

2. Staza s preprekama. Cijeli odred svladava stazu prepreka: grablje, balvan, švedski zid, labirint; zavući se ispod rastegnutih užadi ne dodirujući ih.

3. Stanica prve pomoći. Djevojke stavljaju zavoje, udlage, govore kako pružiti prvu pomoć za posjekotine, krvarenje, opekline.

4. Nošenje ranjenika. Dječaci, 10 ljudi, moraju premjestiti sve djevojke i "ranjene" dječake s jednog mjesta na drugo. Može se koristiti na nosilima ili nositi na rukama, leđima itd.

(Uzmite u obzir brzinu i poštovanje prema "ranjenicima".)

5. Šator. Odred mora postaviti šator, a zatim ga spustiti. (Uzmite u obzir kvalitetu i utrošeno vrijeme.)

6. Prerušavanje. Odred se mora maskirati improviziranim sredstvima i ostati neprimijećen od osobe odgovorne za ovu fazu.

7. Civilna obrana. Iz ekipe se biraju 3 dječaka i 3 djevojčice. Na neko vrijeme morate staviti gas masku (na zapovijed), a zatim je skinuti i staviti u vrećicu.

8. Automatski strojevi. Za ovu fazu odgovoran je samo nastavnik civilne zaštite ili vojnik. Iz odreda se biraju 4 dječaka koji moraju nakratko rastaviti i sastaviti strojnicu. (Uzmite u obzir brzinu i kvalitetu.)

9. Minsko polje. Nekoliko "mina" je zamaskirano u pijesku. Traže ih "Saperi" - 5 ljudi iz odreda. Svaka pronađena mina - 1 bod; ako je "saper" stao na minu, odred dobiva 0 bodova.

Tijekom dana u logoru se odvija smotra postroja i pjesme, zatim djeca puštaju borbeni letak o događajima proteklog dana, a navečer - vojnički stoj. Svi dječaci odreda sudjeluju u vojničkom zastoju na način da u svakom natjecanju sudjeluju različita djeca.

Natjecanje 1- "Vojni činovi". Iz ekipe se biraju 1-2 osobe. U 30 sekundi trebate napisati što više vojnih činova.

Natjecanje 2- "Vojnička kaša". Iz ekipe se biraju 2 osobe. Oba sudionika imaju povez preko očiju. I na zapovijed, jedan počinje drugoga hraniti kašom. (Cijenite brzinu i točnost.)

Natjecanje 3- "Poklopi". Iz ekipe se biraju 1-2 osobe. Po zapovijedi sudionici rašire madrac, posteljinu, skinu se i legnu.

Na sljedeću naredbu rade sve obrnutim redoslijedom: oblače se, slažu posteljinu, slažu madrac. (Cijenite brzinu i točnost.)

Natjecanje 4- "Vojničke šale". Sudionici pričaju vojničku anegdotu ili vic.

Natjecanje 5- "Ples". Iz eskadrile se biraju 1-2 osobe, a dečki izvode ples "Yablochko".

Natjecanje 6- "Vojnička pjesma". U natjecanju sudjeluje cijela ekipa. Djeca insceniraju pjesmu s vojnom tematikom.

(Ovo se natjecanje ocjenjuje odvojeno od prethodnih pet.)

Podijeli ovo